piątek, 24 lipca 2020

Źródła źródeł do prac dyplomowych.

W tym poście chciałabym poruszyć temat skąd czerpać publikacje naukowe do pisania prac dyplomowych lub innych prac. Skupię się na stronach internetowych, chociaż oczywiście zawsze warto wstąpić do tradycyjnej biblioteki. Stron tych jest o wiele więcej niż tu podałam, ale przytoczę tylko te, z których sama korzystam.

Academia.edu

Na tej stronie, jak i kolejnych omówionych warto założyć konto, aby mieć łatwiejszy dostęp do artykułów, zarówno polskich jak i zagranicznych.  Posiada szeroką bazę literatury, po założeniu konta i wyszukaniu pierwszych fraz na maila automatycznie zaczynają przychodzić kolejne propozycje, co jest zarówno przydatne jak i denerwujące po jakimś czasie. Aby mieć większy dostęp do prac naukowych można wykupić płatny dostęp, nigdy nie korzystałam z tej opcji.

Researchgate.net

Tu także nie brakuje publikacji rozmaitych naukowców po polsku, angielsku czy inszemu, każdy z nich zakłada własne konto, na którym udostępnia artykuły, których jest jednym bądź jedynym z wielu autorów. Do części z nich nie ma możliwości wolnego dostępu, jeżeli artykuł bardzo nas interesuje można napisać do osoby go udostępniającej grzeczną wiadomość z prośbą.

Ceeol.com

Poprzednie strony zawierają, a przynajmniej mi się tak wydaje, w większości publikacje z zakresu nauk ścisłych. Tutaj królują prace humanistyczne. Sporo z nich można odnaleźć w ojczystym języku.  Są też książki czy artykuły, które należy wykupić. Strona jest ciekawa pod względem możliwości wyszukania niestandardowych publikacji na zwyczajne tematy.

ClinikalKey

O tej bazie, a dokładnie o tym że moja uczelnia ma do niej darmowy dostęp, dowiedziałam się dzięki uprzejmości koleżanki. Warto sprawdzać na stronach bibliotek uczelni, bo mogą mieć one wykupione dostępy do określonych baz. ClinkalKey została przygotowana przez wydawnictwo Elsevier, które być może kojarzycie z książek medycznych, w moim przypadku z "Dermatologii dla kosmetologów". Dlatego sporo tutaj okołomedycznych tematów. Jednakże trudno o aplikacje w języku polskim. Co ciekawe po zalogowaniu na stronie i połączeniu przez VPN z siecią, która ma wykupiony dostęp do bazy, można pobierać całe rozdziały książek.

Dla przykładu instrukcja jak połączyć się z serwerem biblioteki UJK
Bazhum.muzhp.pl

Baza, z której nie miałam okazji korzystać, ale poleca ją koleżanka przyszła polonistka. Ze strony można wyczytać, że oferuje dostęp do pełnych tekstów periodyków; humanistycznych czasopism. Prosta szata graficzna zdecydowanie zachęca do korzystania z niej. Na stronie wyróżnione są podkategorie: lista czasopism, lista autorów i lista wydawnictw, według których odnajduje się potrzebne publikacje.


Szukanie artykułów to umiejętność jak każda inna, która wymaga treningu. Trzeba spędzić trochę czasu, aby odnaleźć te, które najbardziej odpowiadają naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy, aby zawsze doceniać pracę, którą autorzy włożyli w ich przygotowanie oraz wiedzę, którą zdobywali przez lata by móc je napisać, ale też nie lekceważyć tego co robi się samemu, bo inaczej możemy popaść w poczucie bezsensu. Nawet jeśli nikt nie czyta naszych prac, wzbogacają one własną wiedzę, która przydaje się w codziennym funkcjonowaniu. Doceniajmy również środowisko naturalne, bo to ono jest inspiracją i przedmiotem badań dla większości nauk, przecież wielu filozofów greckich to od natury zaczynało swoje rozważania, przy okazji czerpiąc podobno z filozofii innych krajów np. Egiptu, tak przynajmniej gdzieś czytałam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz