środa, 29 lipca 2020

Wojna według Okunia.



Edward Okuń "My i wojna" (1917-1923)

Źródło obrazu : http://www.muzeumsecesji.pl/galeria_pliki/okun/okun1.html

Obraz ten pierwszy po raz zobaczyłam w internecie, w dodatku na zagranicznym profilu o sztuce (daily_paintings) i dziwiło mnie wtedy czemu nie w podręczniku od plastyki czy czegoś innego. Dzisiaj znów natknęłam się na niego na profilu strony Polish Masters of Art, czytając przy okazji, że okres powstawania obrazu ma związek z latami mającymi wpływ na historię Polski, czyli wybuchem rewolucji bolszewickiej, odzyskaniem przez Polskę niepodległości i wojną polsko-bolszewicką.
Najbardziej przemawia kontrast pomiędzy tematem, a jego przedstawieniem. Mamy tu wojnę w stylu secesyjnym, czyli art nouveau, o czym świadczą ozdobne skrzydła ciem, pokryte złotem, bogactwo zdobienia, postawienie na wzór. Przypomina to trochę jakąś legendę, baśń, mit, aż przypomina się "Labirynt Fauna", opowieść o dziewczynce, która ucieka od wojennych okrucieństw w bajkowy świat wyobraźni. Jednak, myśląc o Kossaku, Matejce i innych tam też temat przedstawiany jest w majestatyczny sposób, może mniej kolorowy, bardziej realistyczny i dlatego paradoksalnie mniej nas uderza, a może przyzwyczailiśmy się do obrazów tego typu od najmłodszych lat.
Napisałabym więcej, ale nie chcę napisać zbyt dużo.


Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się jeszcze czegoś na temat symboliki tego dzieła, odsyłam do strony historiaposzukaj, jest tam napisane między innymi o tym dlaczego para niesie kwiaty, a węże posiadają skrzydła ciem https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,obrazy,366,obraz_edward_okun_my_i_wojna.html.

O postaci samego Okunia można się za to dowiedzieć więcej z Niezłej Sztuki
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/czule-struny-sztuki-edward-okun/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz